Zespół

Zespół  początkowo założony jako Pezz w 1993 roku, gdy wokalista, Ben Kowalewicz, gitarzysta Ian D’Sa, basista Jon Gallant i perkusista Aaron Solowoniuk spotkali się w tej samej szkole, w Streetsville, Ontario. Wydali kilka niezależnych nagrań, które przyciągnęły uwagę producentów. Mieli wtedy po 13-14 lat. Pierwsze pełnometrażowe CD „Watoosh,” zostało nagrany w 1998 roku.

Zespół zmienił nazwę pod koniec 1999 roku,  gdy istniejący zespół Pezz oskarżył ich o plagiat. Kapelę nazwali „Billy Talent” po tym jak zobaczyli bohatera książki  „Hard Logo Core ” (Billy Tallent) Michaela Turnera w  filmowej adaptacji Bruce’a McDonalda z 1993 r. Zmiana została również odzwierciedleniem brzmienia zespołu i ich postawy: agresywność i emocjonalny punk rock. „Wiele osób sądzi, że Billy to Ben, ale jest już w tej kwestii coraz lepiej. Może robimy się bardziej znani i słuchacze nabierają świadomości, że w zespole nie ma żadnego Billy’ego? Wierzymy w sprawiedliwość dziejową, która sprawi, że kiedyś ludzie będą myśleć, że w „Pearl Jam” była jakaś Pearl.” – powiedział kiedyś Ian. Mając na celu umacnianie pamiętnych piosenek, Billy Talent nagrał cztero-piosenkowe E.P. we wrześniu 2001 roku, którą nazwano „Try Honesty”.  Muzycy w swojej karierze inspirowali się takimi zespołami jak The Clash, Rage Against the Machine i Jane’s Addiction.

Dzięki Warner Kanada A&R REP,  Jen Hirst,  zespół o nazwie „Billy Talent” znalazł się w centrum uwagi  i wiosną 2002 roku nagrali demo wyprodukowane przez Gavina Browna (były perkusista Big Sigar, Danko Jones). Firma fonograficzna wysłała je do Toronto, i w końcu Billy Talent znalazł się w wytwórni Atlantic Records,  Warner Music Canada.

Dnia 19 czerwca 2008 roku Billy Talent wystąpił w Warszawie w klubie „Proxima”, co było pierwszym w historii zespołu koncertem w Polsce. Drugi koncert odbył się 13 lutego 2010 roku w warszawskim klubie „Stodoła”, gdzie zespół promował swoją nową płytę oznaczoną numerem III, która została wydana 13 lipca 2009 roku. Trzeci koncert odbył się 17 sierpnia 2010 roku w Warszawie. Kolejny występ zespołu nastąpił dopiero po 2 latach podczas Ursynalia Warsaw Student Festival – czyli juwenaliach SGGW w Warszawie, gdzie po raz pierwszy mogliśmy usłyszeć na żywo świeżutki singiel „Viking Death March”. Rok później, na Lemon Festival 2013 w Łowiczu, organizowanym przez tą samą ekipę co Ursynalia, zespół pokazał się na żywo grając piosenki z nowej płyty Dead Silence. Jeszcze tego samego roku mieliśmy szansę zobaczyć 3 razy Billy Talent  na żywo. Zagrali niespodziankowy koncert 5 listopada na urodzinach Eski Rock, w którym uczestniczyć mogły tylko zaproszone osoby. Koncert, na który mógł pójść każdy z nas to występ w warszawskiej stodole 6 listopada i w krakowskim klubie studio 7 listopada 2013.

Ben Kowalewicz i Aaron Solowoniuk mają polskie korzenie.

Członkowie:

  • Ben Kowalewicz – wokal
  • Ian D’Sa – gitara, wokal wspierający
  • Jonathan Gallant – gitara basowa, wokal wspierający
  • Aaron Solowoniuk – perkusja

Przeczytaj o nich:


benarnjonian

Zobacz również: